Bir Duble DNA Alabilir miyim?


Tüm canlı organizmaların, nasıl var olacağına dair bilgiler DNA’larında kodlanmış durumda. Bu kodlama sistemi sadece dört farklı molekülden ibaret. Varyasyonların hepsi, adenin, sitozin,guanin ve timin adı verilen bu dört molekülün, DNA sarmalındaki çeşitli kombinasyonlarıyla oluşuyor. Bilim insanları bu dört moleküle, sentetik dört molekülün daha eklenebileceğini keşfettiler.

Yeni DNA’ya, Japonca sekiz (hachi) ve harf (moji) kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘’hachimoji DNA’’ adı verildi. Hachimoji DNA, aynı uzunluktaki bir sarmalda daha fazla bilgi saklayabiliyor ve aynı doğal DNA gibi kodladığı bilgileri RNA’ya aktarabiliyor.

Araştırmayı finanse eden NASA’nın yaptığı açıklamaya göre keşif, Dünya dışı yaşamı anlamak için kullanılabilecek bir ışık. Sekizli kodlama sistemi Dünya için bir yenilik ama başka gezegenlerdeki yaşam formlarının standart kodlama sistemlerinin, hachimoji DNA’ya benzer sistemler olabileceği düşünülüyor. DNA’ları sekiz moleküllü müdür henüz bilemiyoruz ama Dünya üzerindeki çeşitlilik bile evrendeki çeşitliliğin bir ön gösterimi gibi değil mi?


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in