Dürbünsüz Gece Görüşü mü? Olur, O da Olur


Araştırmacılar, farelerin (bu fareler de ne çekti be) gözlerine nano parçacıklar enjekte ederek karanlıkta da görebilmelerini sağladı. Nano boyutlardaki elektromanyetik toplayıcılar, belli dalga boylarını emiyor ve farelerin halihazırda görebildikleri ışık spektrumundan daha fazlasını görmelerini olanaklı kılıyor. Ancak bu etki sürekli değil. On beş günlük bir ömrü var. Bu on beş gün süresince farelerin normal görüşlerinde de herhangi bir bozukluk gözlemlenmemiş.

Memelilerin birçoğu gibi insanların da kızıl ötesi ışınlarını algılaması imkansız. Çünkü kızıl ötesi dalga boyu, ışık reseptörlerimiz için fazla uzun. Bu ışık reseptörlerine tutunan nano parçacıklar, bir çeşit anten gibi davranarak kızıl ötesi ışınları görülebilir hale çeviriyor. Bu işlem sonucu fareler gece görüşü sahibi oluyorlar.

Henüz insan denekler kullanılmamış. Araştırmacılar, bu sonuca ulaşana kadar edindikleri bilgilerin, insanlarda görüş bozukluklarının düzeltilmesi çalışmaları için büyük bir potansiyeli olduğunu söylüyorlar. Aklından gece görüşü sahibi süper kahraman hikayeleri geçenlerin hayallerini yıkmak istemem ama askeri kullanımının daha olası olduğu da işgilli beyinleri tıngırdatmıyor değil.


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in