HIV Virüsü Cephesinde İkinci Zafer


Bilim insanları, HIV virüsünü bir taşıyıcının sisteminden tamamen temizlemeyi başardılar. Hem de ikinci kez. On iki yıl önce, bağışıklık sistemine nakledilen kök hücreler sayesinde virüsten tamamen temizlenen birinci denekten sonra  aynı işlem tekrar edilmeye çalışıldı. Başarısızlıkla sonuçlanan birçok denemeden sonra bu yıl, başka bir denekte daha aynı olumlu sonuçlar gözlemlendi.

2007’de kanser sebebiyle HIV baskılayıcı ilaçları kullanamayan birinci denek üzerinde, hem pahalı hem de tehlikeli olan kök hücresi yöntemi kullanıldı. Yöntem tehlikeli, çünkü vücudun kök hücrelerini kabul edebilmesi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılması gerekiyor. HIV virüsü de bağışıklık sistemine saldıran bir virüs. Tedavi sırasında komaya giren birinci hasta, süreci çok zor atlatmıştı. Yeni hastaysa, daha hafif bir yöntem kullanılması sebebiyle daha kolay bir nekahat dönemi geçirdi.

Nakledilen kök hücreler, bağışıklık sistemi hücrelerindeki bir mutasyon sebebiyle HIV virüsüne dayanıklı  bireylerden alınıyor. Delta 32 adı verilen bu mutasyona sahip bireyler genelde Kuzey Avrupa kökenliler. Örnek toplayarak çalışmaya yardımcı olan kök hücre araştırması kurumu IciStem’in kayıtlarında, bu mutasyona sahip 22.000 bağışçı bulunmakta.

Araştırmayı yapan ekip, yöntemin kesin tedavi olarak adlandırılması konusunda temkinli. Sistemde belirlenememesine rağmen virüsün baskılanmış olabileceği ve tekrar tetiklenebileceği konusunda  endişeliler. Ancak kök hücresi nakli yapılan otuz sekiz deneği daha gözlemliyorlar. Gelecek bulgular bu konudaki görüşlerini değiştirebilir. Ayrıca gen terapisindeki yenilikler de daha az riskli bir yöntem geliştirilmesini sağlayabilir.


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in