İki Kadeh İçip Çıkacağım’dan Ben Eve Nasıl Geldim’e: Alkol ve Hafıza


Alkolü fazla kaçırdığınız bir gecenin sabahında, üzerinizde ayakkabılarınız dahil tüm kıyafetleriniz ve elinizde bir demet maydonozla (maydonoz çok mühim) evinizin salonunda uyandığınız ve hiçbir şey hatırlamadığınız oldu mu hiç?  Bir arkadaşıma (!) oldu. Aşırı alkol tüketiminin hafızaya etkileri konusunda araştırma yapan bilim insanları, black-out da denilen bu durumun sebepleri üzerine yeni bilgiler açıkladılar.

Yapılan açıklamaya göre, beyne kan girişini engelleyen duvarı aşabilen alkol,  hafıza oluşumunda etkin rol oynayan bazı nöronların reseptörlerini zayıflatıyor ve hatıra oluşumunu engelliyor. Dr. Charles Zorumski’nin başını çektiği ekibin bulgularına göre aşırı alkol tüketimi, nöronların steroid salgılamasına sebep oluyor ve reseptörlerin esnekliklerini etkiliyor. Bu sebeple nöronlar birbirleriyle iletişim kuramıyorlar ve yaşananlar hafızaya aktarılamıyor.

Ekibin bulgularına göre alkolün beyin hücrelerini öldürerek hafızayı etkilediği inancı da yanlış. İşleyişlerini etkilese de verdiği zarar kalıcı değil. Yaptıkları gözlemlerde böyle bir kalıcı duruma rastlamamışlar.

Nöronların benzer bir şekilde davranmasına sebep olan başka bir etkense stres. Özellikle travma kurbanlarının, o anki stres sebebiyle, yaşadıkları olayı hatırlayamamalarının sebeplerinden biri de bu olabilir.

Stresten uzak durmak gerektiğini zaten hepimiz biliyoruz ama unutmak için içenlerin de bir bildikleri varmış, demek ki.


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in