Kopya Et Vegan mı, Değil mi?


Özellikle 2010’lu yıllarda, popülerleşen Veganizm tartışmaları, bilim ve teknolojideki gelişmelerle, yeni boyutlar kazanmaya devam ediyor.

Vejetaryenlik Sandığımızdan Daha Eski

Tartışmalar bizim için görece yeni olsa da vejetaryenlik ve veganlığın tarihi milattan önce 3300’lere kadar dayanmakta. Şu anki kuzey ve batı Hindistan ve Pakistan’ın bazı bölümlerinde, bu tarihlerde yaşamış halkların, özellikle de filozoflar ve krallar gibi toplumun ileri gelenlerinin, vejetaryen beslenme şekillerini benimsediğine dair kanıtlar bulunmuş. Vegan kelimesi ise, etin yanında hayvansal ürünleri de tüketmeyenleri tanımlamak için, ilk defa 1944 yılında, Birleşik Krallık Vejetaryen Topluluğu tarafından ortaya atılmış.

Şarap Zaten Vegan

Veganların, et ve hayvansal ürünler tüketmemelerinin en önemli sebeplerinden biri, hayvansal gıda endüstrisinin, bu ürünlerin üretimi sırasında canlı haklarına aykırı davranmaları. Konuyla ilgili videolar hepimizin ekranlarına düşmüştür, mutlaka. Aynı zamanda et üretimi sırasında hayvanlar için harcanan doğal (ya da çok da doğal olmayan) kaynakların fazlalığı da tartışma konularından biri. Et gibi görünen ya da benzer tadı olan, bitki kökenli vegan hamburger gibi ürünlerin bile, aslında et tüketimine özendirdiği için vegan olup olmadığı konuşuluyor. Diğer yandan, vegan kültür de giderek bir endüstriye dönüştürülüyor ve her endüstri gibi sömürüye açık. Orijinal üretiminde et veya hayvansal gıda içermeyen şarap ya da bitki aromalı sıvı sabun gibi bazı ürünler, vegan etiketli versiyonlarıyla marketlere düşmüş durumda. Bu tartışmaların yeni bir boyut kazanmasının sebebi ise hücre kopyalama yöntemiyle laboratuvarlarda üretilen etlerin, soframızda görünme zamanlarının yaklaşmış olması.

Kopya Etin Getirileri

Yeni yöntem, alınan örnek hücrelerin laboratuvar ortamında çoğaltılması ve bu hücrelerin dokulandırılmasından oluşuyor. Üretimi yapan firmaların iddialarına göre, hem hayvanların daha iyi şartlarda yaşamasını hem de üretim yapılırken gerekli doğal kanakların israf olmamasını sağlayan bu yöntem, hücre örneği alınan hayvanın ölümüne de sebep olmuyor. Bu şekilde üretim yapan firmalara, Bill Gates gibi ünlü isimlerin yaptığı yatırımlar, gelecekte bu tür kurumların çoğalacağının habercisi. Bazı firmalar ürettikleri etin çeşitliliğiyle, gerçeğe yakın dokusuyla reklam yaparken bazı firmalar da örnek hücre aldıkları hayvanların yetiştiriliş koşulları ve sağlıklılığıyla övünüyor.

Haplar Çıksa da Kurtulsak

Kopya et, getirdiği tartışmalarla hayvan sömürüsüne yepyeni bir boyut kazandırabilir. Hatta üretim yöntemleri daha da ucuzlarsa, hayvansal gıdaların tüketim alışkanlıklarını tamamen değiştirebilir. Bilim kurgu filmlerindeki gibi günlük öğünümüzü bir adet hapla geçireceğimiz zamanlara daha var gibi. Ancak teknolojideki gelişmelerin hızına bakılırsa, o günler de çok uzak değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in