Psikopatlar Uzağımızda Değil !


 Hollywood filmleri, diziler, bestsellers kitaplar, onların hep, sinema perdesinin ya da LCD ekranının diğer tarafında, bize dokunamayacak mesafede olduğu hissini yaşatır. Bu durum merak uyandır, ama aynı zaman da cezbedici bir ürpertiye neden olur. İşte o ürpertinin nedeni, onların hiç de bizden uzak olmadıklarını defalarca deneyimlediğimizin göstergesidir. Popüler kültür, edebiyat ve sanatın her dalı bu sınır ötesi insanların ve onların dehşete düşüren eylemlerinin betimlemeleriyle doludur. Peki, psikopati zannettiğimiz kadar sıra dışı değilse? O zaman gelin daha yakından bakalım.

Her 100 kişiden  en az 1’i Psikopat mı ?

Genellikle yapılan tanımlarda, empatiden, suçluluk ve pişmanlık duygusundan yoksun ve yüksek özgüvenli olmalarının yanı sıra, dürtüsel davranışlara, yalan söylemeye ve şiddete yatkınlıklarına vurgu yapılır. Peki gerçek bu mu? Genel nüfusa baktığımızda her 100 kişiden en az 1’nin psikopat olduğu düşünülüyor. Cezaevlerinde ise bu oran çok daha yüksek.  Aslında temel algının nedeni biraz da bu kriminal psikopatların daha fazla göz önünde olmasıyla alakalı.

Her Psikopat Sapık Ya da Katil mi ?

Genel olarak Suça daha fazla eğilimli olsalar da bu suçların bir kısmı sadece şiddet suçlarıdır.   ABD’de yapılan bir araştırmaya göre CEO’ların yüzde 21’nin psikopat olduğu iddia ediliyor. Görece iyi bir aile ortamında yetişmiş olmak ile soğukkanlılık, vicdansızlık ve riske girebilme gibi özellikler, bazı iş alanlarında birer yeteneğe dönüşür. Takım elbiseli psikopatların en çok tercih ettiği mesleklerin başında polislik, askerlik, cerrahlık, avukatlık, ve akademisyenlik de  geliyor. Şaşırtıcı değil mi? Bunun


İki Temel İtki Şehvet ve Öfke

 Bu anomalinin, Prefrontal korteks ve beynin amigdala bölgelerindeki fonksiyoların bozulmasıyla çok yakından ilgili olduğuna ilişkin yeterli sayıda araştırma yapılmış durumda. Prefrontal korteks  Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El kitabında (DSM) da  bir kişilik bozukluğu olarak tanımlanan psikopatinin en belirgin özelliklerinden biri soğukkanlılıktır.  

Bizim bildiğimiz öfkenin aksine adeta soğuk bir öfkeden bahsedebiliriz. Hiç bir zaafı, kaygısı ya da tereddütü olmayan psikopatın, yaşadığı öfke de dışarıdan anlaşılabilecek biyolojik, fizyolojik değişimlerle tezahür etmez: Nabız değişimi, yüzde kızarma ve ses yükselmesi göremezsiniz. Eğer görüyorsanız bu kesinlikle istem dışı değildir. İnsanı herhangi bir eylemin içinde zayıf kılabilecek bu fizyolojik değişimlere psikopatlarda rastlanmaz. Cinsellik ise kendilerini yaşıyor hissettikleri tek alandır. Bu yüzden çoğu seri katil kurbanlarını cinsel motivasyonlara göre seçerler. Öldürme eylemi decinselliğin yaşattığına benzer hisler yaratır. öldürme ve yaşam vermenin diyalektik olarak benzer zeminlerde buluşuyor olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Manipülasyon Ustaları

Psikopatların normal insanlardaki renkli duygu değişimlerini kıskandıkları, bu yüzden onları manipüle ederek doyuma ulaşmaya çalıştıkları var sayılır. Psikopatlarla karşılaşan normal insanlar karınlarında bir rahatsızlık, huzursuzluk hissi duyduklarını belirtmişlerdir.Amerikan hapishanesinde yatan ve psikopati ölçeğinde oldukça değer elde etmiş suçlularla karşılaştırılan ve onların psikopat olduğunu önceden bilmeyen normal bireylerin, özellikle de kadınların bu hissi tarif ettiklerini bulgulamıştır.

Örümcek Sezgileri

Avlarını adeta örümcek sezgileriyle algılarlar. Yapılan araştırmalara göre, psikopatlar kaygılı veya öz güveni düşük bireyleri yürüyüşlerinden tespit etmektedirler.

Mimikler Bazen Ele  Verir

Psikopatlar kültürden bağımsız olarak tüm insanlarda var olan iğrenme mimiğini yapamazlar. Son olarak ilginç bir bilgi daha verelim psikopatlar gözlerini normal insanlardan daha az kırparlar. Ama yine de siz çevrenizde piskopat aramaya başlamadan önce, bu fiziksel özelliklere odaklanmayın. Belki de lensi gözünü kırpmasını engelliyordur, kim bilir.

Edit: Aikiney


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in