Aldatmanın Bilimsel Nedeni: Hormonlar mı ?


1-Aldatmanın sırrı hormonlarda gizli.

Sadakatin hormonal olduğu hiç aklınıza gelir miydi? Kır sıçanları üzerinde yapılan araştırmaya göre öyle. Sosyal olarak tek eşli olan kır sıçanları, hayatlarını aynı eşle geçiriyorlar ve yavrularını bu eşle büyütüyorlar. Yakın akrabaları olan dağ sıçanları ise çok eşliler. Nedeni ise hormonlar: Oksitosin ve Vasopressin… Aslında bu iki türün Oksitosin ve vasopressin hormonu sentlezleri arasında bir fark bulunmuyor. Neden bu kadar radikal bir davranış farkı var. Gelin bunu birlikte inceleyelim.

2- Peki Neden Dağ Sıçanları bu kadar çapkın

 Dağ sıçanlarının yaşadıkları ortamda sıcaklık daha düşük ve yaşam şartları daha zor. Bu nedenle olabildiğince çok bireyle çiftleşip üreme şanslarını arttırmak zorundalar. Bu kadar zorlu bir ortamda tek tek tüm yavrularla uğraşmak da neyin nesi. Çiftleşen dağ sıçanları sevişme sonrası eşlerine yabancı gibi davranmaya başlıyor. Bu size hiç yabancı gelmedi değil mi ?Sevişme sonrası sırtını dönüp uyuyan partnerinizi çözmek üzeresiniz bu nedenle bu yazıyı okumaya devam edin.

3- Cefakar kır sıçanları

 Aslında doğaya çok insan merkezli bakmamak gerek. Ama elde değil, bir tarafta yavrularının yüzünü bile görmek istemeyen dağ sıçanları diğer yanda ise cefakar kır sıçanları. İnsanda ise her ikisinden de bolca örnek var. Dağdaki kuzenlerine oranla daha refah koşullarında yaşayan Kır sıçanları tam bir “aile bireyleri”. Çocuklarını birlikte büyütürler, yaşamlarının sonuna kadar bol bol göz kontağı kurarlar. Kır sıçanlarının tek eşli olmasının sebebi, dişi sıçanın beyninde, oksitosin hormonu reseptörlerinin, beynin ödül mekanizmasına daha yakın olması. Erkek sıçanda ise vasopressin isimli hormonun gen segmenti daha uzun. Yani kır sıçanları oksitosin hormonuna karşı daha duyarlı.

4- Dün tanıştığını unutan dağ sıçanları.

Çiftleşemenin sonucunda  oksitosin ve vasopressin salgılanır. Kır sıçanı kiminle çiftleşmişse gözü ondan başkasını görmez. Ama niçin ? Oksitosin belleğe yardımcı olur, vasorepressin ödüllendirme mekanizmasının düğmesine basar. Doğumdan önce oksitosin genini devre dışı bırakırsanız sosyal belleğiniz de 256 mb rami olan bilgisayarınki gibi durmadan mavi ekran verir.  Yeterli Oksitosin sentezlenemezse,  sıçan 10 dakika önce doruklara uçtuğu sıçanı hatırlamayabilir. O yüzden birgün önce barda tanıştığınız kişinin sizi görmeden yanından geçmesine çok kafayı takmayın. Muhtemelen sabah ne yediğini de unutmuştur.

5- Aşk büyüsü yoksa gerçek mi ?

Büyücülerin sıçan organlarına olan ilgisi boşuna değil, yani. Dağ sıçanlarının da beyni aynı şekilde değiştirildiğinde, onlar da tek eşli oluyorlar. Doğada tek eşli birçok hayvanda aynı hormon dağılımı görülüyor.

6- Peki İnsanlarda da bu kadar belirleyici mi ?

Doğumda rahim kaslarının kasılması ve doğumdan sonra süt salınımının düzenlenmesi  gibi işlevleri olan bu hormonun bu kadar muazzam etkileri olması şaşırtıcı değil mi ? Oksitosinin insanlar arası ilişkilerde çok önemli bir hormon olduğu biliniyor. Ama yine de aşk ve tek eşlilik konusunda kesin karara varmak için acele etmeyin. Toplumsal bir hayvan olan insanın süreçleri dağ sıçanları kadar basit değil. Sosyal ilişkiler, sevgi, fanteziler ve benzeri bir çok etken devreye giriyor. Aslında kır sıçanları da ömürlerini tek eşle geçiriyorlar ama iki cins de başka üyelerle çiftleşebiliyor. İnsan ise çok daha kompleks süreçlerden geçse de oksitosinin büyüsel bir etkisi olduğunu kim inkar edebilir ? 

Edit: Aikiney

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in