İnsan Beyni hakkında tabu yıkan 7 bilgi


1-İnsan beyni yaklaşık 100 milyar nöron değil

Aslında 86 Milyar da rakamı yuvarlamak daha havalı. Peki ya kediniz. Sizi evde yabancı bir büyük kedi olarak görüp burnu havada durmadan sevgi isteyen o dünya tatlısı yaratıkların hiç de fena bir rakamı yok: tam 1 milyar nöron. Hamam böceğine göre tam 1000 kat fazla. Her Nöron da da bin ila 10bin arasında Sinaps bulunuyor. İnsan beyni yaklaşı 1 trilyon sinaps’e yani bağlantıya sahipse kedilerimiz ne kadar bir bağlantıya sahip siz hesap edin 🙂

 

3- Peki beynimiz kaç gb ?

Beyin Uyanıkken 10 ile 23 wattlık güç üretiyor. Beynimiz aslında bu koşullarda en efektif hard disk diyebiliriz. Sinan Canan’a göre beynimiz, 300 yıl süren bir HD filmi kaydedebileceğimiz kadar büyük bir belleğe sahip. Ama nedense hala insanların büyük kısmı 1gblık sd kartı bile dolduramayacak bir yaşam yaşıyorlar. 2,5 milyon gb’ın hepsini kullanın demiyoruz da en azından biraz daha bilim belgeseli izleyebilirler değil mi ? Burada Tabu yıkan nedir diye soracaksınız 50 seneye kalmaz 300 yıl süren HD Film depolayan hard disklerin bir anlamı kalmayacak. Niceliksel ölçümler üzerine kurulmuş her türlü mükemmellik tasarımı, hayal kırıklığı ile karşılaşmaya mahkumdur. Örneğin, 2008 yılında bu konuda yapılan iddialar 200 terebayt gibi bir rakam veriyor. Muhtemelen bir 10 sene önce çok daha az bir sayı veriliyordu.

3- Lucy Filmi ve yüzde 100 efsanesi

İnsanlar beyinlerinin yüzde 100’ünü kullansa neler yaparlar neler”. Böyle eski bir muhabbet ile karşılaşırsanız hemen oradan uzaklaşın. Bu 10 sene öncenin kahvehane muhabbeti. Daha güncel bilgiler var. İnsan aslında beyninin yüzde yüzünü kullanıyor. Önemli olan ve fark yaratan ne kadarını kullandığımızdan ziyade nasıl kullandığımızda gizli. Ayrıntılarını merak ediyorsanız: Evrim ağacının bu linkine tıklayarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

4- Beynimizin düşünce hızı değişebiliyor.

Nöronlar arası mesafe, sinir ağının yapısı ve karmaşıklığı gibi faktörler bunu etkiliyor. Işık hızı ile düşünüyoruz falan sanıyordunuz ama hayır maalesef. Omuriliği kaslara bağlayan ve miyelin kılıfıyla korunan geniş nöronların sinyalleri hedef kaslara saatte 250-430 kilometre hızla ulaşıken, bu kılıfa olmayan ince uzun nöronlarla ancak saatte 1,7 ila 7 kilometre hızla iletilebiliyor. Ama yine de Bir insanın düşüncelerini eyleme dökmesinin 150 milisaniyeden kısa sürmesi hiç de fena değil. Ama siz siz olun düşünce hızıdan bahsederken ışık hızını aklınıza getireyin.

5- Sex Ve Beynimiz

Sex aslında büyük oranda beyinde biten bir aktivite.  Orgazm sırasında beyin, eroin kullanan birinin beyni kadar dopamin  salgılıyor. Birçoğumuzun sexe olan bağımlılığının nedeni burada gizli olsa gerek. Hipotalamus,’un nükleus akumbens ve kaudat çekirdeğin aktivasyonu sayesinde haz doruğa ulaşır ve bu aktivite ile beyin “aferin soyunu devam ettirmek için gereken çabayı gösterdin” diyerek dopamini basar ve sizi ödüllendirir. Bunu niye araya kattım ufak bir ödüldü. Devam edelim 🙂

6-   Sağ ve Sol beyin Efsanesi

Sol beyin, akılcı ve stratejik düşünceler üreterek uzun vadeli planlar yapar. Duygusal olan sağ beyin ise görsel sanatlar ile ilgilenir. Bıdı bıdı bıdı. Artık bu tekerlemelerin de zamanı geçti. Bilimsel bir temeli olmayan kalıplaşmış cümlelerin de efsane olduğuna ilişkin önemli çalışmalar yapıldı. Beynin- sadece insanlarda değil hayvanlarda da – iki yarım küresinin farklı vücut işlevlerine yöneldiği bir gerçek. Evet Broca ve Wenicke’nin de bulduğu gibi dil sol yarım kürede daha yerleşik, dikkat ise sağ tarafta. “Bireylerin beyinleride baskın kısımların olduğu veya mantık ve yaratıcılık arasında sağ ve sol ayrımı olduğu fikirlerini öne sürmeye yetecek herhangi bir kanıt yok. Ayrıca mantık ve yaratıcılığın uzlaşmaz bir çelişki olduğunu iddia etmek de fazlaca mekanist bir görüş. Bu konuda çok güzel bir video var izlemenizi tavsiye ederim: 

7-Tofu Kıvamında bir beyin

Vejeteryansanız tofu yemişsinizdir. Değilseniz de kelle yemişsinizdir. Her iki seçenekte de beynin kıvamını biliyorsunuz demektir. İşte bu tofu kıvamındaki maddenin yüzde kırkı gri, yüzde 60’ı ise beyaz maddeden oluşuyor. Kadınlarda daha çok olduğu belirtilen bu gri maddenin, insanın dil yetenekleri ile ilişkili olduğu belirtiliyor. Aman ha bol bol su içmeyi ve kaliteli yağlar yemeyi unutmayın. Beynin yüzde 70-75’i su, bu su oranını saymazsak da beynin yüzde 60’ı yağdan oluşuyor. Bu tofu kıvamı sanırım bu yüzden.  Yani öyle biyolojik olarak pek de mükemmel sayılmaz.

Bu dizi devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in