Kendini Bilime Kurban Eden Kadın


Asıl adı Maria Salomea Skłodowska olan Polonya asıllı kimyager ve fizikçi Marie Curie’nin sıradışı ve aynı zamanda bir ilham kaynağı olan hayatını bilmiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Hazırsanız başlayalım.

 

1- Bilimde ilklerin kadını

 

Varşova’nın ardıdan eğitimini Paris’te sürdüren Marie Curie’ burada Fizik biliminde doktora unvanı alan ilk kadın olarak tarihe geçti.   Uranyumla  yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfeden,  Toryumun  radyoaktif özelliğini bulan ve radyum  elementini ayrıştıran Curie’nin başarılarının sadece başlangıcıydı bu.
Önce 1903 yılında kocası  Pierre Curie  ile ve fizikçi  Henri Becquerel ile Nobel, Fizik Ödülünün sahibi oldu. 1911 yılında da Polonyum  ve  Radyumun  keşfinden  dolayı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu.

2- İdealist Bir bilim İnsanı

Radyoaktivite gibi  çok tehlikeli bir alanda çalışmalar yapmasına rağmen  Curie, bilim sevdasından hiç bir şekilde geri adım atmadı. İşadamları defalarca eşiyle onun kapısını çaldılar, buluşlarını satın almak istedier. Ama Cruie gibi idealist bir insanın önceliği insanlıktı. Cruie’nin çalışmalarından faydalanan Wilhelm Conrad  Röntgen de kendi adını taşıyan cihazı yaparak Tıp tarihinde bir devrime adını yazdırdı. Cruie de 1. dünya savaşı sırasında taşınabilir Röntgen cihazları yaparak   kızı Irene ile birlikte, genç kadınlara  x ışını  teknolojisini öğretti.

3- İki Nobel Ödülü Sahibi
1903’teki Nobel Ödülünü birlikte paylaştığı eşi Pierre Curie  1906 yılında bir at arabasının çarpması sonucu yaşamını yitirdi. İki çocuğu ile dul kalan Marie, kocasının Sorbonne‘daki öğretmenlik görevini sürdürerek Sorbonne’daki ilk kadın profesör oldu.  Aralık 1911’de Nobel Ödülünü almak için Stokholm‘de yaptığı konuşmada Pierre Curie’nin yardımlarını küçümsemedi, radyoaktivitenin atomun bir özelliği olduğu hipotezinin kendi çalışması olduğunu  açıkladı. Pierre ile Paris Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu’nun laboratuvarda tanışmış ve birbirlerinden daha iyi bir hayat arkadaşı bulamayacaklarını anladıktan sonra evlenmeye karar vermişlerdi.

4-Ayrımcılık Yakasını Bırakmadı

Fransa’da bir çok çalışmaya imza atsa da dönemin hükümeti ve bilim çevreleri önceleri ona karşı ayrımcılık yaptılar.  tümü erkeklerden oluşan Fransız Bilim Akademisi bir oyla üyeliğini reddettiAncak Yurtdışındaki başarılarına daha fazla kulak tıkayamadılarsa da zaman zaman kişisel yaşamı başarılarının önüne geçti. Evli ve Pierre Curie’nin yakın dostu olan Paul Langevin ile Marie arasındaki bu dedikodu gazetelere Langevin skandalı olarak yansıdı .

5- Einstein ile 25 yıllık bir dostluk

Einstein’ın en çok takdir ettiği fizikçilerin başında Maria Cruie geliyordu. 1909 yılında tanışan çift 25 yıl boyunca  dostluklarını sürdürdüler. Birlikte birçok bilimsel konferansa giden Einstein ve Cruie,  İsveç Alplerinde ailecek tati bile yaptılar.

6-  Curie’ye sıradışı hediye

 

1921yılında, Marie Curie, ABD’ye gitti. New York’tan, Chicago’ya ve Washington’a, birçok yeri gezen Curie’ye Başkan Harding bağışta bulunan milyonlarca kadını temsilen unutamayacağı bir hediye verdi.Marie’ye verilen hediye değeri 100.000 $’dan fazla olan 1 gr radyumdu.

7- “bilim için ölen kadın”

 

Marie Curie, tarihe “bilim için ölen kadın” olarak geçti. Aşırı dozda radyasyona maruz kalmasından dolayı Cruie, kan kanserinden dolayı yaşamını yitirdi. 1995 yılında  Marie Curie’nin ve kocasının mezarları Fransa’ nın ulusal anıt mezarı olan Panthéon’a  taşındı. Başarılarından dolayı bu şerefe layık görülen ilk kadın olan Cruie’nin kızı Irène Joliot-Curie  de 1935 de Nobel Kimya Ödülünü kazanmış ve annesinin izinden gitmeyi başarmıştır. Curie’nin Radyasyonla nasıl içli dışlı olduğunu daha iyi kavramamızı sağlayacak Son bir bilgi daha verelim. Curie’nin not defterleri o kadar çok radyasyona maruz kalmıştır ki, ancak kurşun kaplı bölmelerde muhafaza edilip sadece radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Marie_Curie

https://www.bilgiustam.com/bilim-kadini-marie-curie/

https://www.polonyadayiz.com/polonyali-bilim-insani-marie-curie-hayati-ve-buluslari/

https://www.youtube.com/watch?v=jFR7-q7Yly4


Like it? Share with your friends!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

Don't have an account?
sing up

reset password

Back to
log in

sing up

Captcha!
Back to
log in